Oplechování komína

Při oplechování komína je nutné počítat s tím, že výška komínu se nemění, narozdíl od střechy, která si v průběhu životnosti sedá. Při oplechování komína se provádí oplechování dvojité. Oplechování komína se provádí vyspárovanými plechy, které od něj odvádějí vodu a zabraňují zatékání do přechodu střešní krytiny a vyústění komína.
 

Proč je důležité oplechování komína?

V oblasti průchodu komína střešní konstrukcí je nutné oplechování komínové hlavy. Toto oplechování musí zabránit vodě vniknout podél komína do střešní konstrukce a do domu. Oplechování komína musí být provedeno s řemeslnou pečlivostí, kterou provedou odborně vyškolení klempíři firmy stavime-strechy.cz.

 

Jak provést oplechování komína?


K oplechování komína je možno přistoupit jedním ze dvou způsobů:

 • klasické spodní oplechování komína
 • horní oplechování komína
   

Klasické spodní oplechování komína

Toto oplechování se vyrábí z rovného plechu. Je nutné nezapomenout, že oplechování komína musí ležet na svislých latích, aby nedošlo k zdvihání tašek procházejících k oplechování.
 

Horní oplechování komína

Při horním oplechování se používají originální lemy ke zdi (pravý a levý) a rovný plech. Kvalitní, těsný a trvalý spoj se vytvoří tak, že se horní část oplechování zakončí šikmo v provedeného záseku ve zdivu a utěsní trvale pružnou těsnící hmotou.
 


 

Postup oplechování komína

Nejprve se udělá oplechování kolem komína tak, že lemování je spojeno se střechou, ale nikoli s komínem. Druhé oplechování je spojeno s komínem a plně překrývá spodní část oplechování. Velikost překrytí by mělo být větší minimálně o 5 dm, než bude předpokládané seschnutí v bodě komína. Je důležité, aby se obě části oplechování po sobě bez problémů posouvaly, nesmí být pevně k sobě spojeny.
 

Druhy oplechování komína

 • oplechování komína s prefabrikovanou komínovou hlavou (komínovým pláštěm) – bývá provedeno ještě před montáží komínové hlavy. Přechod mezi oplechováním a komínem je posléze překryt prefabrikovanou komínovou hlavou a není vystaven zátěži počasí.
   
 • oplechování komína s obezdívkou -  u zděných komínových hlav je oplechování prováděno běžně klempířsky ze dvou částí plechu. Jedna část se pevně spojí s komínovou hlavou a jedna se střešní konstrukcí.
   

Druhy plechů při oplechování komína

 • Pozinkovaný plech – standardní materiál, tento plech se musí natírat. Hodí se na rekonstrukce a na běžné rodinné domy. Pozinkování je klasickou povrchovou úpravou ocelového plechu.
   
 • Titanzinkový plech -  je to slitina ze tří prvků – zinku, titanu a mědi, která si přirozenou cestou vytváří ochranu před povětrnostními vlivy formou patinace povrchu.
   
 • Měděný plech – jedná se o plech nejvyšší kvality, ale zároveň i ceny.
   
 • Poloplastový plech -  vyrábí se z pozinkovaného plechy, který je žárově poplastován, čímž na plechu vzniká jemná plastová vrstva. Tento materiál je kombinací vlastnosti oceli (pevnost, tepelná stabilita) a plastu (odolnost proti korozi, barevná stálost).
   

Zajímá vás více informací ohledně oplechování komína?

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně oplechování komína či oplechování střechy či potřebujete rozpočet pro vaši střechu, neváhejte a kontaktujte nás, rádi vám odpovíme.

 

 

Kontakt

Novinky

29.04.2010

Rozšíření stránek

Stále pro vás aktualizujeme a rozšiřujeme jedn

více...

09.10.2009

Nové ceníky

Dnes jsme pro vás připravili nové ceníky a nov

více...

27.05.2009

Pracujeme na sekci Tondach

Včera jsme začali pro Vás připravovovat sekci

více...


 
TOPlist